Aktualności

Energia zawitała na Wyspę
Historia i nowoczesność przeplatały się w miniony weekend na pilskiej Wyspie. Wszystko za sprawą wielkiego pikniku pod nazwą „Piła na skrzyżowaniu kultur”. Były nie tylko akcenty przypominające lata minione, ale można było również dotknąć technologii jutra. Wszystko to dzięki kolejnemu już piknikowi naukowemu, organizowanemu przez spółkę Gwda.

Świat optyki i iluzji zachwycił dzieci
Magia światła i złudzeń optycznych oczarowała pilan. Przez dwa dni w specjalnym namiocie, który stanął na placu Staszica, można było wziąć udział w bezpłatnych warsztatach optycznych. Chętnych do udziału w zajęciach edukacyjnych. Przy specjalnych stoiskach można było zgłębiać tajemnice hologramów, światła UV, złudzeń optycznych i iluzji.

Pierwsza pilanka w załodze analogowej misji kosmicznej!
Drzwi habitatu Lunares ponownie szczelnie zamknęły się na kolejne dwa tygodnie. Misja Selene ruszyła, a wraz z nią kolejne eksperymenty i badania, które „na Księżycu” będzie wykonywała załoga. Przed nimi więc czternaście dni pełne wyzwań. Wśród załogantów – pierwsza pilanka – Maria Ostrowska.

Goście z całej Polski odwiedzili Piłę i zwiedzali…kosmos.
Kosmos na wyciągnięcie ręki, dostępny dla każdego! We wtorek 22 sierpnia stacjonarna baza kosmiczna Lunares, która znajduje się na pilskim lotnisku, po raz kolejny otworzyła drzwi dla wszystkich spragnionych kosmicznych wrażeń. Kolejna taka szansa już pod koniec września.

Lunares po raz drugi otwiera drzwi habitatu na pilskim lotnisku
Zapraszamy na edukacyjne otwarcie kolejnej analogowej misji kosmicznej. Tym razem okazja, aby przekonać się, jak astronauci radzą sobie w kosmosie pojawi się 22 sierpnia.

Zapraszamy na spotkanie z astronautami
Czy podbój kosmosu z poziomu pilskiego lotniska jest możliwy? Oczywiście! I to już się dzieje. W analogowej stacji kosmicznej Lunares, która mieści się w jednym z hangarów na naszym lotnisku, trwają badania, których wyniki będą stanowiły spory wkład w rozwój nauki o przestrzeni kosmicznej. Jak wyglądają te badania?

Tłumy w Lunaresie
Bez odrywania stóp od Ziemi, a nawet bez wyjeżdżania z miasta młodzi pilanie wyruszyli w środę na podbój kosmosu! Dla wszystkich chętnych swoje podwoje otworzyła na kilka godzin badawcza stacja kosmiczna Lunares, która znajduje się na pilskim lotnisku. A to wszystko z powodu początku analogowej misji kosmicznej, która właśnie się oficjalnie rozpoczyna.

Zostań kosmonautą na pilskim lotnisku!
Placówka badawcza Lunares po raz kolejny poszukuje załogantów, którzy wezmą udział w symulacji misji kosmicznej od 23 sierpnia do 9 września br. Do 16 lipca na stronie internetowej placówki badawczej zgłaszać można swoje kandydatury. Dla pilan udział w misji jest bezpłatny!

Kolejna analogowa misja kosmiczna w Pile.
Lunares zaprasza do zwiedzenia bazy.
W środę, 19 lipca w bazie Lunares na pilskim lotnisku rozpocznie się kolejna misja kosmiczna z udziałem analogowych astronautów. Tego samego dnia także najmłodsi pilanie będą mogli poczuć się jak prawdziwi astronauci. Drzwi analogowej stacji kosmicznej zostaną otwarte dla najmłodszych. Najpierw w godzinach od 9.00 do 12.00 dla grup zorganizowanych (obowiązują zapisy – link m.in. na profilu społecznościowym: www.facebook.com/gwdaspzoo), a od południa do godziny 14.00 dla pozostałych.

Habitat przed misją – jak wygląda przygotowanie „wyprawy na Księżyc”?
Każda wyprawa poza Ziemię wymaga przygotowania. Nie inaczej jest z misjami analogowymi – wszystkie wymagają dokładnego planowania i uzupełnienia braków w habitacie.

Informacja o naruszeniu ochrony danych osobowych dla Klientów/Kontrahentów GWDA Sp. z o.o.
W dniu 22.06.2023 roku wskutek działania hackera (tzw. atak oprogramowaniem ransomware) utraciliśmy na krótki okres czasu dostęp do plików znajdujących się w zasobach serwerowych GWDA sp. z o.o. Sprawca ataku zażądał okupu za przekazanie GWDA sp. z o.o. klucza deszyfrującego.

Start misji już wkrótce!
Już w połowie lipca do habitatu kosmicznego Lunares zawita kolejna załoga. Będzie to pierwsza w tym roku misja, która jest częścią projektu „Miasto Piła z nową energią!”, realizowanego w ramach Funduszy Norweskich oraz dofinansowania z budżetu państwa. Do Piły zjadą się badacze z całego świata, którzy wezmą udział w misji Nike II, poprowadzonej przez Guillermo Rojo Gila - doktoranta z Uniwersytetu Alicante, byłego pracownika Europejskiej Agencji Kosmicznej i złotego medalistę Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio na 400 m T11 jako przewodnik.