Aktualności
30.11.2023Dzień Gleby „Gleba i Woda, źródło życia”
Obchodzony 5 grudnia dzień jest okazją do zwrócenia uwagi na problemy związane z degradacją gleby, ochroną bioróżnorodności, utrzymaniem żyzności gleby oraz zrównoważonym gospodarowaniem zasobami glebowymi. Hasłem przewodnim tegorocznego Dnia Gleby jest „Gleba i woda, źródło życia”. Przetrwanie naszej planety zależy od cennego połączenia między glebą i wodą. Dlatego też ochrona gleby jest istotna ze względu na jej kluczową rolę w produkcji żywności, regulacji cyklu wodnego, utrzymania różnorodności biologicznej i wielu innych funkcji ekosystemowych. Celem działań jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat roli, jaką pełni gleba w ekosystemie, a także potrzeby jej ochrony.
Oto najważniejsze zagadnienia:
- Gleba i woda są zasobami niezbędnymi do podtrzymania życia na Ziemi
- Gleba i woda stanowią podstawę produkcji żywności, ekosystemów i dobrostanu człowieka. Uznając ich nieocenioną rolę, możemy podjąć aktywne działania w celu ochrony tych zasobów dla przyszłych pokoleń. Odpowiednie zarządzanie glebą jest istotne dla utrzymania plonów i zabezpieczenia dostaw żywności.
- Erozja i zagęszczenie gleby zakłócają zdolność gleby do magazynowania, odprowadzania i filtrowania wody. Lepsza gospodarka glebowo-wodna poprawia zdolność gruntów do wytrzymania ekstremalnych zjawisk klimatycznych, takich jak susze, powodzie i burze piaskowo-piaskowe.
- Gleba i woda są środowiskiem, w którym rośliny rosną i uzyskują niezbędne składniki odżywcze. Gleba pełni istotną rolę w utrzymaniu różnorodności biologicznej. Poprzez ochronę gleby, chronimy siedliska dla wielu organizmów, w tym mikroorganizmów, owadów, roślin i zwierząt.
- Zdrowa gleba odgrywa kluczową rolę jako naturalny filtr, oczyszczając i przechowując wodę przenikającą do gleby. Prawidłowo zarządzana gleba może pomóc w zatrzymywaniu wody, co jest istotne dla zrównoważonego zarządzania zasobami wodnymi. Gleba może pełnić rolę naturalnego zbiornika wodnego, co jest szczególnie ważne w kontekście zmian klimatycznych i suszy.
- Systemy rolnictwa zasilane deszczem zajmują 80 procent pól uprawnych i odpowiadają za 60 procent światowej produkcji żywności. Systemy te w dużej mierze opierają się na skutecznych praktykach zarządzania wilgocią gleby.
- Działania na rzecz ochrony gleby, takich jak praktyki rolnicze zrównoważone dla gleby, unikanie nadmiernego zużywania pestycydów i nawozów i zastąpienie ich naturalnymi produktami jak wytwarzany przez naszą Spółkę kompost, czy też udział w programach zalesiania i rekultywacji terenów zdegradowanych. Rolnictwo ekologiczne oraz rotacja upraw mogą przyczynić się do poprawy jakości gleby i zwiększenia jej żyzności.
Dzień Gleby stanowi doskonałą okazję do zwiększenia świadomości społeczeństwa na temat roli gleby w utrzymaniu zdrowego ekosystemu, produkcji żywności i regulacji klimatu.
GWDA sp. z o.o. jest uczestnikiem Krajowego Hubu ds. Gleb, członkiem European Compost Network oraz sygnatariuszem SOS: Save Our Soil.